Новини

Міжнародний фестиваль мистецтв ім. М.А.Булгакова

Творчість і особистість Михайла Булгакова не перестають хвилювати його шанувальників з усього світу. Булгаков – один із світлих, таємничих і загадкових знаків в історії мистецтва, який поряд з іменами Гофмана, Гете, Гоголя, Габріеля Гарсіа Маркеса, Борхеса викликає суперечливі почуття, лякає нерозгаданістю й заманює непевними передчуттями.

Саме величезний інтерес до письменника та його творчості став приводом до створення Креативного фонду ім. М. Булгакова й організації Міжнародного Булгаківського фестивалю мистецтв, який було організовано в 2002 році в місті, де народився й виріс літератор.

Міжнародний Булгаківський фестиваль – подія, що приваблює в Київ не лише спеціалістів-літературознавців близького й далекого зарубіжжя, не лише театралів усього світу, де щорічно граються десятки прем’єр за п’єсами, написаними нашим земляком, але й величезну аудиторію читачів та глядачів, які захоплюються творчістю Булгакова. Програма фестивалів передбачає показ найбільш відомих театральних постановок за творами М. Булгакова, кінопрограм, проведення художніх та фотовиставок, музичних вечорів, науково-практичних конференцій.

Президент фестивалю – народний артист України Анатолій Хостікоєв, художній керівник – директор та художній керівник Київського академічного драматичного театру на Подолі, народний артист України Віталій Малахов.

Під час фестивалю 2002 року любителі театру вперше мали унікальну можливість бачити на українській сцені світову прем’єру вистави американського театру із Лос-Анджелеса “Собаче серце” (ZooDistrict, Dog Heart).

У вересні-грудні 2003 року відбувся гастрольний тур фестивалю з виставою “Склади слово ВІЧНІСТЬ” за мотивами творів М. Булгакова в Києві, Вінниці, Славутичі, Вишгороді, Чернігові, Білій Церкві в рамках акції “Мистецтво проти наркоманії та СНІДу”. В березні 2003 року дирекція Булгаківського фестивалю профінансувала ремонтні роботи на могилі матері Михайла Афанасійовича.

У липні 2004 року в рамках ІІІ фестивалю мистецтв ім. М. Булгакова вперше пройшли читання роману “Майстер і Маргарита” в Гостиному дворі на Подолі. Успіхові та створенню унікальної атмосфери театральних читань, на думку гостей і фахівців, сприяло незвичайне оформлення глядацької зали та сценічного простору у внутрішньому дворі історичного Гостиного двору.

У 2005 році фестиваль був присвячений творам “Біла гвардія” та “Дні Турбіних”. Центром стала сцена Гостиного двору на Подолі, інша частина заходів проходила в залах Київського академічного драматичного театру на Подолі, Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка, театру “Сузір”я”.

2006 року виповнилося 400 років з часу виходу в світ першої частини “Дон Кіхота” Сервантеса. На честь цієї дати був створений спектакль за п’єсою М. Булгакова “Дон Кіхот” і представлений публіці на міжнародному Булгаківському фестивалі мистецтв.

2007 року фестиваль проходив16, 17, 19 і 31 жовтня і був присвячений урочистому відкриттю пам’ятника Майстрові на Андріївському узвозі біля входу в Меморіальний музей “Дім Турбіних”. Назвою фестивалю стали слова Маргарити, сказані в сцені прощання з Воландом: “ОБРЕТЕННЫЙ ВЕЧНЫЙ ДОМ”.

29, 30 вересня, 1 жовтня 2008 року в Києві відбувся VII Міжнародний фестиваль мистецтв ім. М. Булгакова. Щороку оголошується єдина тема фестивалю. Такою темою 2008 року став складний пласт стосунків “Автор і Театр”. Були розглянуті твори “Мольєріана”, “Кабала святенників”, “Багряний острів”, “Театральний роман” та ін. В Булгаківських читаннях прийняли участь актори України, Росії, США, Канади, Великобританії, Польщі. Відбулися кінопрезентації.