Новини

У кожному з нас – цілий світ!

Тетяна Поліщук для газети “День”

У Київському Театрі на Подолі представили прем’єру «Шестеро характерів ненаписаної комедії», яка створена за підтримки Італійського інституту культури в Україні. В основі вистави лежить відома п’єса «Шість персонажів у пошуках автора» Луїджі Піранделло (1867-1936 рр.), якого вважають одним із найвидатніших європейських драматургів XX століття. У своїй творчості письменник аналізував проблему суперечності між соціальною маскою людини і її реальним чином. У 1934 році «за творчу сміливість і винахідливість у відродженні драматургічного і сценічного мистецтва» він був удостоєний Нобелівської премії з літератури .

У драмі «Шість персонажів у пошуках автора» (італ. “Sei personaggi in cerca d’autore”, 1921) втілено протиріччя між мистецтвом і життям та представлена соціальна трагедія людей, безсилих проти нав’язаної їм «маски».

«У словах бо саме все зло і є! У кожному з нас – цілий світ, і в кожному – цей світ свій, особливий. Як же ми можемо зрозуміти один одного, панове, якщо у свої слова я вкладаю тільки те, що укладено в мені, а співрозмовник мій вловлює в них лише те, що згідно з його власним світом? Ми тільки думаємо, що один одного розуміємо, а на ділі нам ніколи не порозумітися!» – написав Луїджі Піранделло у п’єсі «Шість персонажів у пошуках автора».

Переклад українською мовою зробила Мар’яна Прокопович, костюми – Світлани Заікіної, відео – Олександр Братинов, художник із освітлення – Сергій Невгадовський.

Нагадаємо, Віталій Малахов, художній керівник Театру на Подолі, вже звертався до творчості Піранделло, а нині до уваги глядачів представив нову сценічну версію п’єси. Режисер зізнався, що ця вистава була зроблена у рекордний термін – за 18 днів! Тому цю роботу можна назвати «ескізом», який поступово трансформується у масштабне дійство, яке нині представили актори: Сергій Сипливий (Батько), Анна Тамбова (Мати), Даша Малахова (Пасербиця) Роман Халаїмов (Син), Максим Груббер (Мадам Паче), Ігор Волков (Режисер), Катерина Шенфельд (Прима), Сергій Гринін (Прем’єр), Олександра Пашкова (Акторка), Дмитро Грицай (Актор) та Іван Завгородній (Завідувач сцени).

Віталій Юхимович любить експериментувати і вважає, що складні сценічні твори допомагають акторам краще розкритися, розширюючи амплуа митців, а ще режисер не боїться порушувати стереотипи і цим завжди відрізняються його постановки. П’єса Піранделло про театр у житті та на сцені, де згодом все «переплавляється» у єдину «субстанцію»… Персонажі не грають ролі, а все, що вони мають — характер, моральні та духовні цінності, особистісні якості, — є константою, у якій герої опиняються. У виставі, яку розігрують актори уявного театру, з’являються персонажі-фантоми, котрі не можуть заспокоїтись, доки не проживуть відведене їм життя на сцені…

На прем’єру у Театр на Подолі зібрався бомонд – від дипломатів до творчої еліти столиці. Після вистави «День» поспілкувався з постановником «Шести характерів ненаписаної комедії».

– Більше десяти років тому я вперше поставив цей твір, – нагадав В. МАЛАХОВ. – Ця п’єса приваблює перш за все тим, що це високоякісна література, розумні тексти, автор підіймає цікаві проблеми. І якщо театр береться за такий твір, як «Шість персонажів у пошуках автора», то це говорить про певний рівень колективу. Мені, і думаю, що і глядачам, цікаво, як розгортаються стосунки між акторами і образами, між правдою життя і правдою сцени. Ці проблеми варті того, аби про них говорити.

– Цю прем’єру ви назвали «першим міжнародним проектом» із італійцями, але ж у лютому у «Театральній вітальні» з’явилася вистава «Вільні стосунки» Д. Фо та Ф. Раме (переклад Я. Хоменко), яка теж була створена за підтримки Італійського інституту культури в Україні…

– Я мав на увазі, що це проект не камерної, а великої («Нової сцени»), який народився завдяки фінансовій допомозі Посольства Італії та Італійського інституту культури в Україні. Перед прем’єрою наголосив, що кошти надав уряд Італії, і навіть помріяв, аби й український уряд та наші бізнесмени зацікавилися театром, аби більше нових постановок з’явилося в афіші. Хоча якщо говорити про міжнародні постановки, то у цьому сезоні режисер Валентин Козьменко-Делінде, який вже багато років живе і працює у Словаччині, поставив на «Новій сцені» виставу «Віра, Надія, Любов…» за повістю «Яма» Олександра Купріна. А «Шестеро персонажів…» – повністю профінансовані італійцями, і саме це вперше, за це їм величезна подяка!

Я вважаю, що робота над виставою починається з…прем’єри, бо втручається глядач і постановка набирає обертів, а магія театру у тому, що ніколи однакових вистав не буває, а десь за десять показів можна буде говорити про те, що нам вдалося зробити…